english bulterrier
 
DomovDomov  GalleryGallery  FAQFAQ  HľadaťHľadať  Zoznam užívateľovZoznam užívateľov  Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny  RegistráciaRegistrácia  PrihláseniePrihlásenie  

Share
 

 Vývojové štádia rastu psa

Goto down 
AutorSpráva
Admin
Admin
Admin
Admin

Počet príspevkov : 303
Age : 31
Registration date : 17.04.2008

Vývojové štádia rastu psa Empty
OdoslaťPredmet: Vývojové štádia rastu psa   Vývojové štádia rastu psa EmptyPi máj 02, 2008 10:55 am

0. až 2. týždeň
Šteňatá sa rodia slepé a hluché a nemajú ani čuch. V tomto období má šteňa silne vyvinutý sací reflex a väčšinu dňa spí a saje mlieko od matky. Taktiež sa dokáže presunúť na krátku vzdialenosť lezením plávavým pohybom, ale ešte nevie chodiť ani sa postaviť. Oči sa šteniatku otvárajú okolo 12 dňa, ale spočiatku je ich zrak ešte slabý.

2. až 3. týždeň
Šteňa začína chodiť a je schopné samo močiť a vyprázdňovať sa, v predchádzajúcom období u tohoto musela asistovať fenka, ktorá ho k tomu stimulovala olizovaním pohlavného orgánu a konečníka. Okolo 20. dňa veku šteňaťa začína fungovať sluch a čuch. Je preukázané, že v tejto dobe je vhodné so šteňatami ľahko manipulovať, občas ich vziať do ruky, šteňa je v tomto prípade vystavované ľahkému stresu a pre neskoršie obdobie je lepšie vybavené ku zvládnutiu iných stresových situácií.

3. až 12. týždeň
V tejto dobe by mala nastať postupná socializácia šteňaťa, čo znamená častejší kontakt s človekom, ktorá je dôležitá pre jeho neskorší život v novej ľudskej svorke. Okolo 4. týždňa veku šteňaťa sa čuch, zrak a sluch stáva vyvinutejším. Šteňa začína reagovať na silnejšie zvukové podnety, matka v tomto období začína šteňatá usmerňovať vrčaním. V tomto období už šteňatá vykonávajú svoju potrebu mimo pelech. Sú už tiež schopné začať prijímať tuhú potravu. Šteňatá sa začínajú spolu hrať. Okolo 5. týždňa po narodení už pri svojich hrách na seba ceria zuby, naháňajú sa spolu a začínajú nosiť v tlame predmety. Majme na pamäti, že v tejto dobe je nutný častý kontakt chovateľa a šteniat, aby prebehla riadna socializácia, tak dôležitá pre ich ďalší život medzi ľuďmi.

6. až 8. týždeň
V tomto období šteňa zvyčajne odchádza od matky a súrodencov do nového domova. V novom, stálom domove šteňa musí okamžite pochopiť, kto je v rodine pánom, musí sa naučiť rozlišovať hierarchiu rodiny.

3. až 6. mesiac
Toto obdobie je ideálne k postupnému výcviku psa a tiež k vyčleneniu jeho postavenia v novej rodine. V tomto období je šteňa dobre tvárne a za úplatu (maškrtu) je schopné vykonávať to, čo po ňom vyžadujeme, nezabudnime tiež na slovnú pochvalu s patričnou intonáciou v hlase. Intonácia nášho hlasu je pre komunikáciu so psom veľmi dôležitá. Šteňa sa skoro naučí, podľa nášho hlasu rozpoznať, čo je zlé a čo dobré.

6. až 12. mesiac ( u niektorých plemien 6. až 18. mesiac) - puberta
Toto je určite pre vás, hlavne neskúsených majiteľov najťažšie zvládnuteľné obdobie v súžití s vašim psom. Pokiaľ ste v predchádzajúcom období vo výchove nič nezanedbávali, podarí sa vám toto zvládnuť s menšími problémami. V tomto období určite spoznáte, kde ste kládli menší dôraz, váš pes totiž určite urobí nejeden pokus o to, aby povýšil svoje postavenie v hierarchii vašej svorky (rodiny). Pri týchto jeho pokusoch musíte byť veľmi dôsledný, váš kamarát musí pochopiť, že jeho snahy sú zbytočné. Nič však netrvá večne, a toto obdobie skončí, než sa nazdáte. Neriešte to tým, že sa svojho nového kamaráta zrieknete vďaka jeho dospievaniu a zbavíte sa ho!!!

Od 1 roku (1,5 roku): Dospelosť
V tomto období sa pes už ukľudní, telesne je už dospelý, jeho charakterové vlastnosti sú už úplne vyvinuté, ale je nutné ich stále upevňovať, pretože úplne sa stabilizujú až okolo 3. roku veku.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi http://www.buffoonbulls.sk
 
Vývojové štádia rastu psa
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Bullterrier forum :: >fórum :: Others-
Prejdi na: